... tradice od roku 1835

O nás

Historie

První zmínky o papírenské výrobě v Podkrkonoší se datují na začátek 16. století. Papírenská výroba v Hostinném byla zahájena v roce 1835. Bratři Gustav a Vilém Kieslingové založili v tzv. Labském Mlýně na svou dobu vysoce moderní strojní papírnu a následně Gustav Roeder a Julius Eichmann výrobu celulózy a papíru. Od samého počátku byla výroba orientována na speciální druhy papíru a firma Eichmann a spol. dosáhla v této oblasti domácího i mezinárodního ocenění.

V roce 1945 byl na základě znárodňovacích dekretů vytvořen národní podnik Krkonošské papírny se sídlem v Hostinném. Základem se staly papírny Eichmann a spol. v Hostinném a postupně byly přičleněny další menší podniky v okolí. Postupným přičleňováním dalších závodů vznikl mamutí podnik čítající až 45 továren. V padesátých letech byl národní podnik krátce přejmenován na Papírny Zdeňka Nejedlého. V důsledku neustále se zhoršující ekologické situace na horním toku Labe byla v roce 1984 zastavena výroba celulózy v Hostinném. V roce 1986 byl uveden do provozu závod na výrobu přímopropisujících papírů.

Akciová společnost Krkonošské papírny, a.s. byla založena v roce 1992 privatizací bývalého státního podniku. Společnosti se podařilo navázat na široký výrobní program a získání nových zahraničních trhů. Stala se jednou z nejvýznamnějších firem v regionu. Papírny Brno a Plzeňská papírna se staly součástí skupiny KRPA po roce 2004. Skupina KRPA se v květnu 2008 transformovala na KRPA Holding.

Výroba papíru se v uplnulých letech koncentruje na nepromastitelný a přímopropisující papír a další papírenské speciality. V segmentu obálek, kotoučků a tiskopisů patří společnost mezi lídry na českém trhu. Produkce Dehtochemy, která byla součástí skupiny do roku 2011, si vydobyla svými asfaltovými hydroizolačními pásy mezi stavebními firmami vynikající reputaci.

KRPA Holding se řadí objemem exportu mezi sto největších vývozců v České republice - export tvoří zhruba polovinu celkového objemu prodeje.

Zájemci o historii papírenského průmyslu v Podkrkonoší jsou zváni k seznámení se s podrobnější historií.
Historie papírenské výroby v Hostinném
CZ EN DE
hledej:
nastavení cookies © KRPA Holding